Arkadaşlık

Gerçek Arkadaşlarının Kim Olduğunu Biliyor Musun?

Gerçek arkadaşlar kimlerdir? Gerçek arkadaşlarla sanal arkadaşlar bir midir? Teknolojiyi nasıl kullanıyoruz? Bu içeriğimizde teknolojinin ve insanların onu kullanma biçiminin geldiği boyuta ufak da olsa değinmek istedik.

“Gerçek bir arkadaş, olmak istemediği bir yerde sizin için olandır.” Len Wein

Bir zamanlar akşam yemeğine gittiğim en yakın arkadaşlarımda geçirdiğim bir vakitti. Bizim orada olmamıza rağmen, sürekli olarak telefonlarını kontrol edip kendilerinin ve yemeklerinin fotoğraflarını çeken iki kız vardı. Ama birbirlerine gerçekten bir sözcük dahi söylemiyorlardı. Neredeyse iki saat boyunca orada kaldık ve bu iki saat içinde yaptıklarının hepsi bu kadar. Yemeklerinin fotoğraflarını çekin, yüzlerine komuta edilmiş bir gülümsemeyle kendi kendine çekip ve muhtemelen birçok sanal arkadaşına ne kadar güzel vakit geçirdiklerini göstermek için Facebook ve Twitter’da bu fotoğrafları yüklediler. İlginç ha?

Dünya ilginç bir hale geldi. Sanal dünya gerçek dünyadan çok daha önemli hale geldi. Ve birçok sanal ve sözde arkadaşımız gerçek arkadaşlarımızdan çok daha önemli. Gerçek Sevgiyi vermek ve almak hakkında yaptığımızdan çok sanal paylaşımlarla ilgileniyoruz. Sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmekten çok Facebook’ta vakit geçirmeye önem veriyoruz. Buralardaki sohbet bize gerçek yaşamdaki çevremizdeki gerçek sohbet edebileceğimiz ortamların önünü kapatıyor maalesef, daha kolay daha çekici geliyor.

Makineler haline geldik. Teknoloji vasıtasıyla onay almak isteyen, gerçek insan etkileşimleri olmadan yüreksiz erkekler ve kadınlar halindeyiz. Sanal hayat bizim gerçek hayatımızı ele geçirdi ve asıl üzücü nokta ise bunun ne kadar üzücü bir durum olduğunu anlamamamız.

“İnsan ilişkileri kolaydı: arkadaşlarınız, erkek arkadaşlarınız veya sevgilileriniz, ebeveynleriniz, çocuklarınız ve toprak ağalarınız vardı. Şimdi, sosyal medya sayesinde, hepsi yan yana gitti. “Susan Orlean

Biz insanız. Kalplerimiz var, duygularımız var. Biz makine değiliz. İnsanlarla sadece teknolojiyle değil, onlarla fiziksel olarak etkileşim kurarak iletişim kurmayı öğrenmeliyiz. Onları severek ve bizi sevmelerine izin vererek. Olduğumuz ortamdaki gerçek insanlara, dostlara, arkadaşlara, sevgililere, sanal arkadaşlara verdiğimizden çok daha fazla sevgi ve ilgi vererek. Çünkü gerçek dostluğun gerçek anlamı budur.

Gerçek arkadaşlarımızla sanal arkadaşlarımız arasında fark yaratmayı öğrenmeliyiz. Seven ve ilgilenen gerçek arkadaşlar ile mesajlarımızı beğenip paylaşan insanlar arasında. Bu video, kafanızda bunu yapmanıza yardımcı olacak gerekli fikirleri tetiklemeye yardımcı olabilir.

Tadını çıkarın 🙂

** Teknolojiyi kullanmayı öğrenin ancak teknolojinin sizi kullanmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, gerçekten sizin için gerçekten size önem veren insanlar ile sizi neredeyse ilgilendiren insanlar arasındaki farkı yaratmayı öğrenin. Çünkü bana güvenin, bu ikisi arasında büyük bir fark var.

Comments